TikTok Nedir ?

@arifcorlu

TikTok nedir?
Apple App Store: iOS için TikTok
Google Play Store: Android için TikTok
Web sitesi: TikTok.com
TikTok, videolar oluşturmak ve paylaşmak için kullanılan bir sosyal uygulamadır.

Çoğu video, müzik odaklı olma eğilimindedir ve içerik oluşturucular, uygulamanın geniş ses efektleri kataloğundan, müzik parçacıklarından ve filtrelerden yararlanarak kısa kliplerini dans ederek ve dudak senkronize ederek kaydederler. Ancak, farklı konularda keşfedilecek sayısız video var. Kendin yap ve zanaat videoları, komedi skeçleri var, adını siz koyun. TikTok tanıdık geliyorsa, bunun nedeni Vine ve Dubsmash gibi ondan önce gelen benzer uygulamalar olmasıdır.

TikTok’un ayrıca, Çinli girişimciler Alex Zhu ve Luyu Yang’ın 2014’te piyasaya sürdüğü Musical.ly adlı bir öncülü vardı. ByteDance, Musical.ly’yi 2017’de satın aldı ve bir yıl sonra hizmetin temel işlevselliğini ve kullanıcı tabanını kendi TikTok uygulamasına katladı. . Mevcut Musical.ly kullanıcıları taşındı. 2018 yılına gelindiğinde TikTok, ABD uygulama mağazalarında aylık yüklemelerde Facebook, Instagram, YouTube ve Snapchat’i geride bırakmıştı.

TikTok’un, yüzde 63’ü 10 ila 29 yaşları arasında olmak üzere, bir milyardan fazla küresel aylık aktif kullanıcısı var. TikTok’taki kadınların sayısı da ABD’de erkekleri ikiye katlıyor. TikTok’un popülaritesinin bir sonucu olarak, ByteDance artık dünyanın en değerli startup’larından biri olarak kabul ediliyor.

TikTok nasıl çalışır?
TikTok’u kullanmaya başlama
TikTok’un temel işlevi, kullanıcıların kendilerinin dudak senkronizasyonu, dans etme veya eskizleri canlandırma videolarını çekebilmeleridir. Videolar – veya TikToks – 15 saniyeye kadar uzun olabilir, ancak aynı zamanda 60 saniyeye kadar toplam kayıt için birden fazla klip bağlayabilirler. Son zamanlarda, TikTok çoğu kullanıcı için zaman sınırını üç dakikaya çıkardı. Kullanıcılar ayrıca uygulamanın dışında kaydedilen daha uzun videoları da yükleyebilir.

TikTok ayrıca video düzenleme ve özelleştirme araçlarına da sahiptir. Kullanıcılar, videolarına eklemek için şarkılar, efektler, filtreler ve ses parçalarından oluşan bir kitaplığa erişebilir. Ayrıca bir videoya yanıt vererek, bölünmüş ekran ve sonsuz tepkiler oluşturarak biriyle “düet” yapabilirler.

Hatta kendi seslerini ve dudak senkronizasyonunu başka bir kullanıcının videosuna ekleyebilirler.

TikTok’ta Gezinme
Uygulamada nasıl gezineceğimizi gözden geçirelim.

TikTok’u açtığınızda, altta bir menü çubuğu göreceksiniz. Uygulamada aşağıdaki beş sayfanın her biri için kısayolları vardır:

Ana Sayfa: Aralarında geçiş yapabileceğiniz iki besleme – Takip Edilen ve Sizin İçin – gösterir.
Keşfet: Çoğunlukla size trend olan bir hashtag ile etiketlenmiş TikTok videolarını gösterir.
Video oluştur: Video çekebileceğiniz kayıt ekranını açar.
Gelen Kutusu: Videolarınızdaki tüm etkinlikleri size gösterir. (DM’lere erişmek için Zarf’a dokunun).
Profil: Sizin ve diğer kullanıcıların görebileceği profiliniz. Bazı kısımlarını özel yapabilirsiniz.
TikTok videoları izlemek
Özetle, Vine veya Instagram’daki videolar gibi TikTok videoları ekranınızda dikey olarak görünür. Onlarla “beğeniler” ile aynı olan “kalpler” kullanarak etkileşim kurabilirsiniz. TikTok uygulamasını indirip açtıktan sonra, hemen “sizin için” sayfasında küratörlüğünde öne çıkan videoları göreceksiniz. İster arkadaşlarınızdan ister popüler TikTokker’lardan olsun, takip ettiğiniz kullanıcılardan gelen videoları görmek için “takip etme” sayfasına geçebilirsiniz.

Her iki sayfada da daha fazla yeni video görmek için ekranı yukarı kaydırın veya Ana Sayfa’ya dokunun. Anahtar kelimelere ve hashtag’lere göre video aramak için Keşfet’e (ana sayfa düğmesinin yanındaki büyüteç simgesi) dokunmayı da deneyebilirsiniz. Videoların içinde, duraklatmak için ekrana dokunabilirsiniz. Ayrıca, profilini ziyaret etmek için kullanıcının simgesinin sağına bakın. Ayrıca sağ tarafta, videonun sahip olduğu “kalp” ve yorumların yanı sıra videoyu paylaşma seçeneklerini göreceksiniz.

Videonun altında kullanıcının adını, başlığını, hashtag’lerini ve çalan şarkının adını bulacaksınız. İlgili videoları görmek için bunların üstüne gelin.

Not: TikTok videolarını hesap oluşturmadan izlemek mümkündür. Ancak diğer kullanıcılarla etkileşim kurmak ve video yayınlamak için bir hesaba ihtiyacınız var.

TikTok videoları oluşturma
Kendi videonuzu yayınlamaya hazır olduğunuzda, ana ekranın altındaki Video oluştur düğmesine (artı işareti) tıklayın ve kayıt düğmesine basın. Bu kulağa kolay gelse de, bir ton çalışma gerektiriyor. YouTube’da öğreticiler için arama yaparsanız, çoğu kullanıcı için TikTok video oluşturma sürecinin ne kadar yoğun olabileceğini göreceksiniz. Bunun nedeni, daha kayda basmadan önce, uygulanacak sesleri, efektleri ve filtreleri bulabilmenizdir.

Hatta daha sonra yayınlamak için bir videoyu taslak olarak kaydedebilirsiniz. Video çekmek için Video Oluştur simgesine dokunun ve videonuzu kaydetmeyi ve düzenlemeyi bitirdikten sonra İleri’ye dokunun. Video gönderme sayfasından Taslaklar’a dokunun. TikTok ile video çekme ve düzenleme hakkında daha fazla adım adım eğitim arıyorsanız, TikTok Desteğine göz atmanızı öneririz Pocket-lint ayrıca bu kullanışlı TikTok ipuçları ve püf noktaları kılavuzuna sahiptir.

TikTok’ta kimleri takip etmeli
Bu Wikipedia sayfası, en fazla takipçiye sahip ilk 50 TikTok hesabını takip eder.

Şu anda Charli D’Amelia 122 milyon takipçi ile zirvede. 17 yaşında ve öncelikle kendi dans ettiği videoları yayınlıyor. TikTok’taki en popüler kullanıcıların çoğu gençlerdir ve onlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.